DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Sova

2. A PRO Propagace

Vítejte na stránce sova.wbs.cz v sekci 2. A PRO Propagace

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

PROPAGACE

 

Propagace je forma _____________ mezi prodávajícím a kupujícím, jejímž cílem je větší prodej výrobku nebo služby.

 

Propagační mix:

 

PODPORA PRODEJE

Zahrnuje široký sortiment krátkodobých motivačních nástrojů jako např. vzorky, kupóny k odběru zboží se slevou, možnost vyzkoušet výrobek zdarma, ochutnávky, výstavy zboží a jeho předvádění.

Patří sem i firemní propagace v podobě reklamních předmětů, prodejních soutěží atd.

Jen zřídkakdy vede k prosazení věrnosti firmě.

Jedná se o výhodný nástroj pro firmy s malým podílem na trhu /nemají na reklamu/.

 

REKLAMA

Reklama je _______________ forma propagace uskutečňovaná prostřednictvím placených médií jako noviny, časopisy, rozhlas, televize, billboardy, plakáty, výlohy atd.

Výhodou je masovost těchto médií, především pak novin, televize a rozhlasu, a také rychlost působení na ________ okruh potenciálních zákazníků.

Různé druhy reklamy jsou různě finančně nákladné /nejdražší je vysílání reklamního spotu v televizi, za 30 sekund v zajímavém čase zaplatíte 200 000,-- až 300 000,-- Kč, přičemž je prokázáno, že nemá smysl dělat kampaň s méně než 11 opakováními této reklamy, protože zákazníci si jí nevšimnou, něco bude stát výroba, takže o reklamě v televizi nemá smysl uvažovat jestliže na ní nemáte alespoň Kč 4 000 000,--./ Proto je třeba uvažovat, kterému typu zákazníků je reklama určena a jaký firma určí rozpočet na reklamní působení.

Druhy reklamy:

  1. primární – je reklamou výrobku
  2. selektivní – propaguje značku
  3. institucionální – je zaměřena na vytvoření pozitivní představy o firmě.

V zásadě by reklama měla informovat, přesvědčovat a připomínat.

 

PRODEJNÍ PERSONÁL

Na rozdíl od neosobní formy propagace jako je reklama, vyškolený a schopný prodejní personál je ___________ formou osobní propagace, tak říkajíc zákazníkovi z očí do očí.

___________ je relativně úzký okruh zákazníků, které je tento personál schopen ovlivnit.

Na druhé straně má přímý kontakt se zákazníkem výhodu nejintenzivnějšího působení s nejvyšší pravděpodobností úspěchu /týká se samozřejmě pouze schopných a zkušených prodavačů/.

Mezi prodejní personál řadíme:

  • prodavače v obchodech
  • obchodní cestující /zaměstnanci, kteří objíždějí současné i potenciální zákazníky, především firmy/
  • dealeři /smluvní partneři, nikoliv zaměstnanci firmy, pracují na základě smlouvy o zprostředkování z obchodního zákoníku a za svou práci mají provizi – zpravidla určité procento z objemu prodeje/

Přípravě prodejního personálu je potřeba věnovat patřičnou péči, školit je a vhodně motivovat a vyhodnocovat. Mezi základní kvality úspěšného prodejce patří schopnost empatie, tedy vcítění se do duševních pochodů, stavů a pocitů. Dále nadšení, důvěra a pružnost.

 

 

 

PUBLIC RELATION

Neboli ______________. Hlavním úkolem této formy propagace je vytvářet příznivé povědomí o firmě, pozitivní vztah veřejnosti k firmě.

Hlavními nástroji jsou publikace, akce, zprávy, projevy, články v novinách, rozhovory v televizi, projevy na veřejnosti atd. Větší firmy mají své vlastní tiskové mluvčí pro styk se sdělovacími prostředky a veřejností.

Pokud chcete mít dočasně nebo trvale reprezentaci své firmy vůči veřejnosti, lze si sjednat, že vás bude zastupovat v médiích některá profesionální agentura. Tento postup volí především firmy, které se dostanou do problémů, hodně dobrou PR agenturu potřebovala po nepříjemnostech s plísněmi a prostředky na umývání ve svých nápojích Coca Cola /stalo se v červnu 1999 v Belgii, ale naše televize o tom důkladně informovala. To jsou „výhody“ globálních firem/.

Významným nástrojem publicity je ______________.

 

PŘÍMÝ MARKETING

Teleshopping a různé zásilkové katalogy, telefonní nabídky, internet – elektronické obchodování.

Zvláště zajímavá je tato forma prodeje pro služby typu rezervace a nákup jízdenek, hotelů, vstupenek, on-line vzdělávání atd.

Výhodou dobrého přímého poštovního marketingu je ___________, tedy výběr opravdu jen těch zákazníků, kteří mohou mít o zboží zájem.

 

Určování rozpočtu na propagaci:

  1. metoda možností /kolik firmě zbude peněz/ - hodně používané,m ale málo efektivní řešení, protože firmě málokdy „zbudou peníze“, takto také propagace vypadá jako něco nadbytečného, nikoliv nezbytně nutného.
  2. metoda procenta z příjmu – i tato je poměrně běžná, vychází z myšlenky, že si na propagaci výrobek vydělá sám, což opět není ideální postup, protože pokud nedělám výrobku přiměřenou propagaci, hůř se prodává a také méně vydělá
  3. metoda konkurenční rovnosti – dám na propagaci minimálně tolik co konkurence
  4. metoda cíl – úkol – stanovím si cíl a určím, kolik k jeho naplnění potřebuji investovat na propagaci, tato metoda má logickou posloupnost, ale ani ona není bez rizika: není-li vyvážený marketingový mix a přecením úlohu propagace, může se mi stát, že výsledný efekt nebude takových , jaký očekávám a vynaložené prostředky budou velmi vysoké.         

Vysoké náklady na propagaci mohou způsobit, že se firma dostane i do ztráty, místo aby hodně vydělala. Tuto metodu u nás aplikují především zahraniční firmy.

 

Vrátíme-li se k úvodnímu obrázku, který zachycuje vztahy celého marketingového mixu, lze si všimnout, že propagační mix ovlivňuje jak distributory /obchod/, tak konečného zákazníka. Z toho vychází dvě základní strategie:

  • strategie TLAK /PUSH/ - ta zaměřuje své působení na _____, výrobci „tlačí své zboží do obchodů“ a neřekli byste, jak je to častokrát těžké, obchodníci si vybírají, vybírají toho, kdo dá lepší podmínky, kdo je lépe přesvědčí – to je úkol propagační strategie tlaku
  • strategie TAH /PULL/ - zaměřuje se na konečného ________ a má zcela odlišnou podobu od metod používaných u strategie tlaku, podstata spočívá v „tahu koupěchtivého zákazníka za obchodníka“, aby zboží měl ve svém sortimentu a objednal si ho u výrobce.

 

 

PROPAGAČNÍ MÉDIA A PROPAGAČNÍ PROSTŘEDKY

 

Média – jsou nositeli propagace, umožňují přenos, předvedení, expozici propagačního prostředku v určitém místě a čase.

Média můžeme dělit podle různých hledisek:

  1. podle druhu média:
  2. tištěná, např. ________________________
  3. vysílací, např. ________________________
  4. podle rozsahu působení
  5. masová, která umožňují široký rozptyl, např. _____________________
  6. specifická, která působí lokálně, přímo, např. _____________________
  7. podle intenzity působení
  8. horká, která působí intenzivně na emoce, umožňují představení děje, zpravidla spolupůsobí lidský hlas, hudba, často působí na více smyslů, mají omezenou možnost přenášet větší množství informací, např. TV, rozhlas, přímé předvedení výrobku
  9. ______, která jsou zpravidla uchovatelná, mohou sdělovat větší množství informací, jsou méně vhodná pro emotivní apely, např. tisk, časopisy, billboardy

Propagační prostředek – představuje tvůrčí a technické ztvárnění propagačního záměru, transformaci poselství do konkrétní podoby pro zvolené médium.

Stránky transformace:

  1. tvůrčí – umělecké zakódování myšlenky, poselství, vyvolává pozornost, dává emocionální zabarvení, vyvolává příznivé či nepříznivé asociace
  2. technické provedení – přispívá na důvěryhodnosti, vytváří prostor pro různorodost forem, efekty apod.
  3. komunikační – komunikační prvky, pomocí kterých je možno komunikovat s cílovou skupinou.

Pro reklamu je klíčová __________ stránka, tvůrčí a technická stránka může její účinek umocnit nebo utlumit.

 

TV

  • masové a horké médium, „královna masmédií“ /působí na zrak i sluch/
  • z historického hlediska jedno z nejnovějších médií, TV spot je nejsledovanějším a vysoce účinným druhem reklamy, důležitý je vysílací čas /prime time: v pracovní dny 18.00 – 22.00, v so a ne 18.00 – 23.00, absolutní sledovanost 19.15 – 21.00, náklady podle čase/
  • TV spot: 10 až 60 sekund, množství zapamatovatelných informací je limitováno, má být názorný, sdělný, emotivní, opakovat alespoň 11 x

ROZHLAS

  • horké médium, které vyžaduje méně pozornosti, proniká méně nápadně do vědomí posluchače, ale také je méně účinné než reklama v TV
  • zaznamenal nebývalý růst, vznik řady soukromých stanic
  • je to pružné médium, ale působí pouze na sluch
  •  R spot: důraz na hlas a text, obsahuje omezený počet věcných a především číselných informací, text má být jasný a srozumitelný, krátké věty, opakovat min 10 x

TISK

  • chladné médium, umožňující přenášet větší množství informací
  • cena je závislá na popularitě, negativem je neschopnost vyjádřit zvuk, pohyb a někdy i barvu, pasivita – příliš mlčí
  • u novin a časopisů sledujeme rozsah působení, frekvenci vydávání, barvu, náklad, četnost, počet čtenářů na jedno číslo, kdo je čtenářem /děti, ženy, mládež/
  • patří sem i suplementy: to, co je v novinách a časopisech vloženo
  • propagačním prostředkem pro tisk je inzerát, nejúčinnější je na první a poslední straně.

 

EXTERIÉROVÁ MÉDIA

  • historicky nejstarší typ, chladné médium
  • firemní štíty, billboardy, poutače, potištěné dopravní prostředky, tašky, výkladní skříně
  • nízké náklady.

 

Některá média jsou zároveň propagačními prostředky: ______________________________

_______________________________________________________________________.

 

LETÁK

  • snad nejpoužívanější propagační prostředek, velmi populární díky nenáročnosti
  • účelem je spotřebitele informovat, vzbuzovat jeho pozornost a podněcovat jeho zájem
  • text má být jasný, snadno srozumitelný a svižný, měl by tvořit celek s grafikou
  • rozsev je různý: rozdávání chodcům, do schránek, vkládání do tisku …

 

PROSPEKT

  • je obsažnější, podává detailní a vyčerpávající informace
  • vyšší pořizovací cena než leták, proto není určen k masovému rozdávání, ale předává se a posílá jen skutečným zájemcům
  • informace o zařazeném zboží musí být věcné a pravdivé, uspořádané pro spotřebitelovu dobrou orientaci.

 

PLAKÁT

  • typický propagační prostředek
  • je grafickou zkratkou, nesnáší mnoho motivů a mnoho různorodých myšlenek, nehodí se komplikovaná a těžko srozumitelná kresba

 

POUTAČ

  • obdoba plakátu, ale s jinými možnostmi využití
  • převažuje-li u plakátu funkce výkřiku, upozornění, přičemž vlastní sdělení je druhořadé, je poměr obou u poutače opačný: poutač nemusí bojovat se svým okolím o pozornost kolemjdoucích, protože zpravidla je ponechán vlastnímu působení na klidném pozadí prázdné stěny … upoutává tedy pozornost
  • text může být delší, poutač je pročítán
  • nebývá vylepován, ale zavěšován, proto žádá pevnější papír, nebo „nakašírování“ na karton, trvanlivost dále zvýší lak nebo potažení umělou průhlednou fólií, která je na poutač lisována.

 

INZERÁT

  • inzerce je ve světovém měřítku jedním z nejpoužívanějších prostředků, převyšuje kterýkoliv prostředek jiný a má prokazatelně velkou přesvědčovací schopnost
  • text si žádá silné zhuštění a koncentraci, inzertní texty se měří na slova

 

DOPLŇKOVÉ PROSTŘEDKY

Brožury, katalogy a ceníky, nálepky, samolepky, novoročenky, kalendáře, propagační rozvrhy hodiny, pravítka, tácky, účtenky. Reklama na štítech domů, reklamní dárky

 

 

 

 

 

 

 

Otázky:

  1. Co je propagace?
  2. Jak působí na zákazníky podpora prodeje?
  3. Vede podpora prodeje k prosazení věrnosti firmě?
  4. Pro jaké firmy je podpora prodeje vhodným nástrojem?
  5. Co je reklama?
  6. Jaké výhody má reklama?
  7. Jmenuj druhy reklamy.
  8. Jaké jsou výhody a nevýhody osobního prodeje?
  9. Koho řadíme mezi prodejní personál?
  10. Co je úkolem public relation?
  11. Jaké jsou výhody přímého marketingu?
  12. Jaké jsou metody určování rozpočtu na propagaci?
  13. Popiš rozdíl mezi strategií TLAK a TAH.
  14. Co jsou propagační média?
  15. Jak dělíme média podle druhu?
  16. Jak dělíme média podle rozsahu působení?
  17. Jak dělíme média podle intenzity působení?
  18. Co je propagační prostředek?
  19. Charakterizuj TV.
  20. Charakterizuj rozhlas.
  21. Charakterizuj tisk.
  22. Charakterizuj exteriérová média.
  23. Uveď příklad média, které je zároveň propagačním prostředkem.

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, mazat a jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz