O D P O V Ě D N O S T Z A Š K O D Y
Při plnění pracovních úkolů může dojít ke škodám. Škodou rozumíme zmenšení majetku podnikatele nebo organizace.
Druhy škod:
Vzhledem k tomu, že zákoník práce stanoví jako základní způsob náhrady škody náhradu v penězích, jde o ____________________________.
Rozlišujeme:
- Škody zaviněné, které mohou vzniknout:
- z nedbalosti:
- nedbalost vědomá, která vzniká tak, že zaměstnanec jedná nedbale i když ví, že může způsobit škodu, ale spoléhá se, že ji nezpůsobí /bez zjevného důvodu/
- nedbalost _______, vzniká tak, že zaměstnanec neví, že může způsobit škodu, ale vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům to vědět má a může
- stupně nedbalosti se nerozlišují, na rozdíl od úmyslného jednání ale zaměstnanec při nedbalém jednání škodu způsobit ________ a ani s ní nesouhlasí
- např. zaměstnanec z nedbalosti způsobí požár nedopalkem cigarety
- v opilosti nebo po požití omamných látek: zaměstnanec vždy zaplatí v ___________
- porušením povinností nebo opomenutím:
- vznikají tehdy, jestliže pracovník protiprávně jednal nebo naopak nejednal, ačkoli z jeho povinností vyplývá, že jednat určitým způsobem měl
- jak měl zaměstnanec jednat, je uvedeno v jeho pracovních povinnostech, které vyplývají z jeho ___________________
- neodbornou činností: musí vždy pracovník nahradit
- úmyslně
- způsobuje ten, kdo chce škodlivé následky způsobit i ten, kdo ví, že je může způsobit, a pro případ, že je způsobí, je s nimi srozuměn
- v praxi se jedná o odcizení majetku zaměstnavatele nebo při zpronevěření takové věcí, tj. ____________________________
- Škody ____________, které mohou vzniknout:
- vlivem přirozených úbytků na zboží: závisí především na fyzikálně-chemickém složení zboží a jsou ovlivnitelné jen z části, např. vysychání, vypařování zboží
- vlivem nenadálé živelní pohromy
- vlivem krádeže.
Povinnosti pracovníků a podnikatelů při předcházení škodám a při zjištění nedostatků
Pracovníci:
- musí se chovat tak, aby nedocházelo ke škodě na zdraví nebo majetku
- musí _________ vedoucí pracovníky na hrozící škodu
- musí zakročit, aby došlo k odvrácení hrozící škody
Nemusí zakročit pouze v případě, že mu v tom brání důležitá okolnost nebo jestliže by se tím vystavil vážnému ohrožení sebe nebo spolupracovníků, popř. osoby sobě blízké.
Zjistí-li pracovník, že nemá vytvořeny pracovní podmínky, je povinen oznámit tuto skutečnost svému nadřízenému.
Podnikatelé nebo organizace:
- jsou povinni zajišťovat pracovníkům takové ______________, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly
- zjistí-li závady, jsou povinni učinit opatření k jejich odstranění
- musí kontrolovat, zda pracovníci plní své úkoly tak, aby nedocházelo ke škodám
/soustavná kontrola, zaměstnavatelé jsou oprávnění také provádět kontrolu věcí, popř. provádět prohlídky pracovníků/
Odpovědnost zaměstnanců za škody
Obecná odpovědnost:
Zásady obecné odpovědnosti stanoví, že pracovník odpovídá za škodu způsobenou zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zavinění může mít formu úmyslného jednání nebo jednání z nedbalosti. Mnohem častěji pracovníci odpovídají za škodu způsobenou z nedbalosti.
Odpovědnost pracovníka se však může poměrně omezit, jestliže škoda byla způsobena též porušením povinností ze strany organizace.
Při obecné odpovědnosti se hradí skutečná škoda, a to v penězích, jestliže pracovník neodčinil škodu uvedením v předešlý stav:
- při úmyslné škodě se platí škoda v ______________, navíc se může poškozený domáhat náhrady i jiné škody, pokud by její neuhrazení odporovalo pravidlům slušnosti a občanského soužití
- výše škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého pracovníka částku rovnající se čtyř a půlnásobku jeho ____________ měsíčního výdělku
- pokud škodu způsobil v opilosti, kterou si sám přivodil nebo po požití omamných prostředků, nahrazuje škodu v ________________.
Odpovědnost zaměstnanců za schodek na svěřených hodnotách – hmotná odpovědnost
Jedná se o zvláštní a zpřísněný druh odpovědnosti, při které se zavinění pracovníka předpokládá a nechce-li pracovník škodu nahradit, musí sám prokázat, že škodu nezavinil. Důkazní břemeno v tomto směru spočívá na _______________.
Pojmem _____ rozumíme rozdíl mezi skutečným stavem svěřených hodnot a údaji účetního stavu – tedy porovnání skutečného fyzického stavu zásob a stavu účetního, čímž zjistíme inventarizační rozdíl.
Jedním ze základních předpokladů odpovědnosti pracovníka za schodek na svěřených hodnotách je uzavření _______________________ – musí být písemná a je v ní nutný vlastnoruční podpis jak pracovník, tak podnikatele nebo vedoucího organizace.
Hmotné odpovědnosti mohou podléhat jen takové předměty, které je pracovník povinen vyúčtovat, např. ___________________________________________________________ _____________________________________.
Předmětem hmotné odpovědnosti nemohou být např. služební motorová vozidla – předměty dlouhodobé spotřeby.
Dohodu o hmotné odpovědnosti může uzavřít pracovník nejdříve v den, kdy dosáhne 18 let věku.
Rozlišujeme hmotnou odpovědnost:
- individuální
- kolektivní, neboli společnou.
Společnou hmotnou odpovědnost uzavírá současně více pracovníků, kteří pracují na pracovišti, všichni odpovídají ___________ a tato odpovědnost se týká všech hodnot, které převzali podle předávací inventarizace a podle dalších dokladů o převzetí.
Této společné odpovědnosti se může pracovník zprostit tehdy, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění – zodpovědnosti ho může zprostit důkaz, že nebyly vytvořeny potřebné pracovní podmínky na pracovišti jako např. nedostatečné obsazení prodejny, její nedostatečné technické vybavení, obsazení prodejny nekvalifikovanými silami apod.
Pracovník může odstoupit od uzavření dohody o hmotné odpovědnosti:
- jestliže je převáděn na jinou práci
- zařazován na jiné pracoviště
- pokud zaměstnavatele v době do jednoho měsíce od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v pracovních podmínkách, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami.
Při společné hmotné odpovědnosti může pracovník odstoupit od dohody také tehdy, jestliže je na pracoviště zařazen jiný pracovník nebo ustanoven jiný vedoucí, popřípadě jeho zástupce.
Odstoupení musí být oznámeno zaměstnavateli ___________.
Automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti dnem skončení pracovního poměru nebo dnem odstoupení od této dohody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je pracovník povinen vyúčtovat:
Pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti je povinen nahradit schodek v plné výši, pokud neprokáže, že schodek zcela nebo zčásti ____________.
Při společné hmotné odpovědnosti se určuje podíl náhrady jednotlivým pracovníkům podle poměru jejich dosažených hrubých výdělků, přičemž výdělek vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši.
Podíl stanovený u jednotlivých pracovníků nesmí, s výjimkou vedoucího nebo jeho zástupce, přesáhnout částku rovnající se jejich průměrnému měsíčnímu výdělku před vznikem škody. Neuhradí-li se takto určenými podíly celá škoda, jsou povinni uhradit zbytek vedoucí a jeho zástupci podle poměru svých dosažených hrubých výdělků.
Pokud se zjistí, že schodek nebo jeho část zavinil některý ze společně odpovědných pracovníků, pak hradí schodek tento pracovník podle míry svého zavinění. Zbývající část schodku hradí všichni společně odpovědní pracovníci podíly určenými podle zásady výše uvedené.
Odpovědnost za nesplnění povinností k odvrácení škody
Odpovědnost pracovníka za nesplnění povinností k odvrácení škody vzniká za podmínek, že pracovník vědomě ani neupozornil vedoucího pracovníka na hrozící škodu ani nezakročil proti hrozící škodě, ačkoli by tímto bylo zabráněno bezprostřednímu vzniku škody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za nesplnění povinností k odvrácení škody:
Podnikatel nebo organizace může po pracovníkovi požadovat, aby přispěl k úhradě škody v rozsahu přiměřeném okolnostem případu, pokud tuto škodu nebude možno uhradit jinak. Při stanovení příspěvku k úhradě škody se bude přihlížet k tomu, co bránilo splnění povinnosti a jaký je společenský význam škody, jakož i k osobním a majetkovým poměrům pracovníka, který povinnost nesplnil.
Výše náhrady nesmí přesáhnout částku rovnající se _____________ pracovníkova průměrného měsíčního výdělku.
Odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů
Tento druh odpovědnosti přichází v úvahu, jestliže zaměstnavatel pracovníkovi svěřil předměty na písemné potvrzení. Jedná se především o různé nástroje, ochranné pracovní prostředky a jiné podobné předměty, v praxi jde např. o __________________________________________ _____________________.
Písemné potvrzení musí obsahovat přesné označení svěřeného předmětu, aby nemohlo dojít k jeho záměně s jiným předmětem a vlastnoruční podpis pracovníka, kterému byl předmět svěřen.
Pokud pracovník převzal sice předmět, ale nikoli na základě písemného potvrzení a dojde ke ztrátě, odpovídá za ztrátu podle zásad obecné odpovědnosti.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů:
Při ztrátě svěřené věci musí pracovník, který převzal předmět na základě písemného potvrzení, nahradit vzniklou škodu.
Při určení škody na věci se vychází z ceny v době poškození /opotřebení/.
Předpokladem je, že musí jít o předmět, který pracovník sám a výlučně používá a má možnost kvalifikovaně zabezpečit jeho ochranu.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu
Obecná odpovědnost:
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu pracovníkovi, jestliže škoda vznikla pracovníkovi při plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti s ním porušením právní povinnosti nebo úmyslným jednáním proti pravidlům slušnosti a občanského soužití.
Odpovídají pracovníkovi za škodu též tehdy, jestliže ji způsobili porušením právních povinností jejich pracovníci v rámci plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, jednající jejich jménem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu na odložených věcech
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu na věcech, které pracovník odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném, nebo na místě, kam se obvykle ukládají.
Pokud se jedná o odpovědnost za škodu na věcech, které se do zaměstnání běžně nenosí /větší částky peněz, klenoty apod./ a pokud je organizace nebo podnikatel nepřevzali do zvláštní úschovy, odpovídají do částky Kč ________.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace při odvrácení škody
Pracovník, který utrpěl škodu při odvrácení škody hrozící podnikateli nebo organizaci, má nárok na náhradu věcné škody i na náhradu účelně vynaložených nákladů, jestliže nebezpečí sám nevyvolal úmyslně a jestliže si počínal způsobem přiměřeným okolnostem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu způsobenou pracovním úrazem a nemocí z povolání
Za škodu vzniklou pracovním úrazem odpovídá zaměstnavatel, u kterého byl pracovník v době pracovního úrazu v pracovním poměru. Za škodu vzniklou nemocí z povolání odpovídá zaměstnavatel, pokud u něho pracovník pracoval __________ před zjištěním nemoci z povolání za podmínek, které umožnily vznik nemoci z povolání, kterou byl pracovník postižen.
Pracovník není povinen prokazovat zavinění podnikatele nebo organizace. Ti jsou povinni nahradit škodu, i když nedodrželi povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud se odpovědnosti nezprostí..
Odpovědnosti se zprostí, jestliže prokáží, že škoda byla způsobena tím, že postižený pracovník svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoli byl s nimi řádně seznámen a jejich znalosti a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo jestliže si pracovník škodu přivodil svou opilostí nebo v důsledku užití omamných prostředků a podnikatel nebo organizace nemohli škodě zabránit, a tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.
Odpovědnost za škodu podle pracovněprávních přepisů v některých zvláštních případech
Žáci SOU odpovídají podnikateli nebo organizaci za škodu, kterou způsobili při teoretickém nebo praktickém vyučování za předpokladu, že byli řádně seznámení, poučení o činnosti, kterou mají vykonávat a odborně vedeni.
Za škodu vzniklou žákům odpovídá příslušná škola.
Za škodu, ke které došlo ve středisku praktického vyučování, které je právnickou osobou, nese odpovědnost příslušné středisko.
Otázky:
- Co rozumíme pojmem škoda?
- Jaký je rozdíl mezi škodou vědomou a nevědomou?
- Jak souhrnně nazýváme škody z nedbalosti, v opilosti, porušením povinností, neodbornou manipulací a úmyslně způsobené?
- Co je zpronevěření?
- Jak mohou vzniknout škody nezaviněné?
- Uveď příklad škody z nedbalosti.
- Jaké jsou povinnosti pracovníků při přecházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakých případech pracovník nemusí zakročit při předcházení škodám?
- Jaké jsou povinnosti podnikatelů a organizací při předcházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakém rozsahu se platí škoda při úmyslné škodě?
- Co je schodek?
- Charakterizuj dohodu o hmotné odpovědnosti.
- Jaké předměty mohou a jaké nemohou podléhat hmotné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jaké dva druhy hmotné odpovědnosti rozlišujeme?
- Charakterizuj společnou hmotnou odpovědnost.
- Kdy se může pracovník zprostit společné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník odstoupit od dohody o hmotné odpovědnosti.
- Kdy automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti?
- V jakém rozsahu musí nahradit škodu pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jak se určuje podíl náhrady škody u společné hmotné odpovědnosti?
- Stručně charakterizuj odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody.
- Stručně charakterizuj odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů.
- Z jaké ceny se vychází při určování výše náhrady škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů?
- Z jaké škody pracovníků odpovídá podnikatel nebo organizace?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi pracovním úrazem?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi nemocí z povolání?
- Kdy se může podnikatel nebo organizace zprostit odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání?
O D P O V Ě D N O S T Z A Š K O D Y
Při plnění pracovních úkolů může dojít ke škodám. Škodou rozumíme zmenšení majetku podnikatele nebo organizace.
Druhy škod:
Vzhledem k tomu, že zákoník práce stanoví jako základní způsob náhrady škody náhradu v penězích, jde o ____________________________.
Rozlišujeme:
- Škody zaviněné, které mohou vzniknout:
- z nedbalosti:
- nedbalost vědomá, která vzniká tak, že zaměstnanec jedná nedbale i když ví, že může způsobit škodu, ale spoléhá se, že ji nezpůsobí /bez zjevného důvodu/
- nedbalost _______, vzniká tak, že zaměstnanec neví, že může způsobit škodu, ale vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům to vědět má a může
- stupně nedbalosti se nerozlišují, na rozdíl od úmyslného jednání ale zaměstnanec při nedbalém jednání škodu způsobit ________ a ani s ní nesouhlasí
- např. zaměstnanec z nedbalosti způsobí požár nedopalkem cigarety
- v opilosti nebo po požití omamných látek: zaměstnanec vždy zaplatí v ___________
- porušením povinností nebo opomenutím:
- vznikají tehdy, jestliže pracovník protiprávně jednal nebo naopak nejednal, ačkoli z jeho povinností vyplývá, že jednat určitým způsobem měl
- jak měl zaměstnanec jednat, je uvedeno v jeho pracovních povinnostech, které vyplývají z jeho ___________________
- neodbornou činností: musí vždy pracovník nahradit
- úmyslně
- způsobuje ten, kdo chce škodlivé následky způsobit i ten, kdo ví, že je může způsobit, a pro případ, že je způsobí, je s nimi srozuměn
- v praxi se jedná o odcizení majetku zaměstnavatele nebo při zpronevěření takové věcí, tj. ____________________________
- Škody ____________, které mohou vzniknout:
- vlivem přirozených úbytků na zboží: závisí především na fyzikálně-chemickém složení zboží a jsou ovlivnitelné jen z části, např. vysychání, vypařování zboží
- vlivem nenadálé živelní pohromy
- vlivem krádeže.
Povinnosti pracovníků a podnikatelů při předcházení škodám a při zjištění nedostatků
Pracovníci:
- musí se chovat tak, aby nedocházelo ke škodě na zdraví nebo majetku
- musí _________ vedoucí pracovníky na hrozící škodu
- musí zakročit, aby došlo k odvrácení hrozící škody
Nemusí zakročit pouze v případě, že mu v tom brání důležitá okolnost nebo jestliže by se tím vystavil vážnému ohrožení sebe nebo spolupracovníků, popř. osoby sobě blízké.
Zjistí-li pracovník, že nemá vytvořeny pracovní podmínky, je povinen oznámit tuto skutečnost svému nadřízenému.
Podnikatelé nebo organizace:
- jsou povinni zajišťovat pracovníkům takové ______________, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly
- zjistí-li závady, jsou povinni učinit opatření k jejich odstranění
- musí kontrolovat, zda pracovníci plní své úkoly tak, aby nedocházelo ke škodám
/soustavná kontrola, zaměstnavatelé jsou oprávnění také provádět kontrolu věcí, popř. provádět prohlídky pracovníků/
Odpovědnost zaměstnanců za škody
Obecná odpovědnost:
Zásady obecné odpovědnosti stanoví, že pracovník odpovídá za škodu způsobenou zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zavinění může mít formu úmyslného jednání nebo jednání z nedbalosti. Mnohem častěji pracovníci odpovídají za škodu způsobenou z nedbalosti.
Odpovědnost pracovníka se však může poměrně omezit, jestliže škoda byla způsobena též porušením povinností ze strany organizace.
Při obecné odpovědnosti se hradí skutečná škoda, a to v penězích, jestliže pracovník neodčinil škodu uvedením v předešlý stav:
- při úmyslné škodě se platí škoda v ______________, navíc se může poškozený domáhat náhrady i jiné škody, pokud by její neuhrazení odporovalo pravidlům slušnosti a občanského soužití
- výše škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého pracovníka částku rovnající se čtyř a půlnásobku jeho ____________ měsíčního výdělku
- pokud škodu způsobil v opilosti, kterou si sám přivodil nebo po požití omamných prostředků, nahrazuje škodu v ________________.
Odpovědnost zaměstnanců za schodek na svěřených hodnotách – hmotná odpovědnost
Jedná se o zvláštní a zpřísněný druh odpovědnosti, při které se zavinění pracovníka předpokládá a nechce-li pracovník škodu nahradit, musí sám prokázat, že škodu nezavinil. Důkazní břemeno v tomto směru spočívá na _______________.
Pojmem _____ rozumíme rozdíl mezi skutečným stavem svěřených hodnot a údaji účetního stavu – tedy porovnání skutečného fyzického stavu zásob a stavu účetního, čímž zjistíme inventarizační rozdíl.
Jedním ze základních předpokladů odpovědnosti pracovníka za schodek na svěřených hodnotách je uzavření _______________________ – musí být písemná a je v ní nutný vlastnoruční podpis jak pracovník, tak podnikatele nebo vedoucího organizace.
Hmotné odpovědnosti mohou podléhat jen takové předměty, které je pracovník povinen vyúčtovat, např. ___________________________________________________________ _____________________________________.
Předmětem hmotné odpovědnosti nemohou být např. služební motorová vozidla – předměty dlouhodobé spotřeby.
Dohodu o hmotné odpovědnosti může uzavřít pracovník nejdříve v den, kdy dosáhne 18 let věku.
Rozlišujeme hmotnou odpovědnost:
- individuální
- kolektivní, neboli společnou.
Společnou hmotnou odpovědnost uzavírá současně více pracovníků, kteří pracují na pracovišti, všichni odpovídají ___________ a tato odpovědnost se týká všech hodnot, které převzali podle předávací inventarizace a podle dalších dokladů o převzetí.
Této společné odpovědnosti se může pracovník zprostit tehdy, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění – zodpovědnosti ho může zprostit důkaz, že nebyly vytvořeny potřebné pracovní podmínky na pracovišti jako např. nedostatečné obsazení prodejny, její nedostatečné technické vybavení, obsazení prodejny nekvalifikovanými silami apod.
Pracovník může odstoupit od uzavření dohody o hmotné odpovědnosti:
- jestliže je převáděn na jinou práci
- zařazován na jiné pracoviště
- pokud zaměstnavatele v době do jednoho měsíce od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v pracovních podmínkách, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami.
Při společné hmotné odpovědnosti může pracovník odstoupit od dohody také tehdy, jestliže je na pracoviště zařazen jiný pracovník nebo ustanoven jiný vedoucí, popřípadě jeho zástupce.
Odstoupení musí být oznámeno zaměstnavateli ___________.
Automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti dnem skončení pracovního poměru nebo dnem odstoupení od této dohody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je pracovník povinen vyúčtovat:
Pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti je povinen nahradit schodek v plné výši, pokud neprokáže, že schodek zcela nebo zčásti ____________.
Při společné hmotné odpovědnosti se určuje podíl náhrady jednotlivým pracovníkům podle poměru jejich dosažených hrubých výdělků, přičemž výdělek vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši.
Podíl stanovený u jednotlivých pracovníků nesmí, s výjimkou vedoucího nebo jeho zástupce, přesáhnout částku rovnající se jejich průměrnému měsíčnímu výdělku před vznikem škody. Neuhradí-li se takto určenými podíly celá škoda, jsou povinni uhradit zbytek vedoucí a jeho zástupci podle poměru svých dosažených hrubých výdělků.
Pokud se zjistí, že schodek nebo jeho část zavinil některý ze společně odpovědných pracovníků, pak hradí schodek tento pracovník podle míry svého zavinění. Zbývající část schodku hradí všichni společně odpovědní pracovníci podíly určenými podle zásady výše uvedené.
Odpovědnost za nesplnění povinností k odvrácení škody
Odpovědnost pracovníka za nesplnění povinností k odvrácení škody vzniká za podmínek, že pracovník vědomě ani neupozornil vedoucího pracovníka na hrozící škodu ani nezakročil proti hrozící škodě, ačkoli by tímto bylo zabráněno bezprostřednímu vzniku škody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za nesplnění povinností k odvrácení škody:
Podnikatel nebo organizace může po pracovníkovi požadovat, aby přispěl k úhradě škody v rozsahu přiměřeném okolnostem případu, pokud tuto škodu nebude možno uhradit jinak. Při stanovení příspěvku k úhradě škody se bude přihlížet k tomu, co bránilo splnění povinnosti a jaký je společenský význam škody, jakož i k osobním a majetkovým poměrům pracovníka, který povinnost nesplnil.
Výše náhrady nesmí přesáhnout částku rovnající se _____________ pracovníkova průměrného měsíčního výdělku.
Odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů
Tento druh odpovědnosti přichází v úvahu, jestliže zaměstnavatel pracovníkovi svěřil předměty na písemné potvrzení. Jedná se především o různé nástroje, ochranné pracovní prostředky a jiné podobné předměty, v praxi jde např. o __________________________________________ _____________________.
Písemné potvrzení musí obsahovat přesné označení svěřeného předmětu, aby nemohlo dojít k jeho záměně s jiným předmětem a vlastnoruční podpis pracovníka, kterému byl předmět svěřen.
Pokud pracovník převzal sice předmět, ale nikoli na základě písemného potvrzení a dojde ke ztrátě, odpovídá za ztrátu podle zásad obecné odpovědnosti.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů:
Při ztrátě svěřené věci musí pracovník, který převzal předmět na základě písemného potvrzení, nahradit vzniklou škodu.
Při určení škody na věci se vychází z ceny v době poškození /opotřebení/.
Předpokladem je, že musí jít o předmět, který pracovník sám a výlučně používá a má možnost kvalifikovaně zabezpečit jeho ochranu.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu
Obecná odpovědnost:
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu pracovníkovi, jestliže škoda vznikla pracovníkovi při plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti s ním porušením právní povinnosti nebo úmyslným jednáním proti pravidlům slušnosti a občanského soužití.
Odpovídají pracovníkovi za škodu též tehdy, jestliže ji způsobili porušením právních povinností jejich pracovníci v rámci plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, jednající jejich jménem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu na odložených věcech
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu na věcech, které pracovník odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném, nebo na místě, kam se obvykle ukládají.
Pokud se jedná o odpovědnost za škodu na věcech, které se do zaměstnání běžně nenosí /větší částky peněz, klenoty apod./ a pokud je organizace nebo podnikatel nepřevzali do zvláštní úschovy, odpovídají do částky Kč ________.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace při odvrácení škody
Pracovník, který utrpěl škodu při odvrácení škody hrozící podnikateli nebo organizaci, má nárok na náhradu věcné škody i na náhradu účelně vynaložených nákladů, jestliže nebezpečí sám nevyvolal úmyslně a jestliže si počínal způsobem přiměřeným okolnostem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu způsobenou pracovním úrazem a nemocí z povolání
Za škodu vzniklou pracovním úrazem odpovídá zaměstnavatel, u kterého byl pracovník v době pracovního úrazu v pracovním poměru. Za škodu vzniklou nemocí z povolání odpovídá zaměstnavatel, pokud u něho pracovník pracoval __________ před zjištěním nemoci z povolání za podmínek, které umožnily vznik nemoci z povolání, kterou byl pracovník postižen.
Pracovník není povinen prokazovat zavinění podnikatele nebo organizace. Ti jsou povinni nahradit škodu, i když nedodrželi povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud se odpovědnosti nezprostí..
Odpovědnosti se zprostí, jestliže prokáží, že škoda byla způsobena tím, že postižený pracovník svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoli byl s nimi řádně seznámen a jejich znalosti a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo jestliže si pracovník škodu přivodil svou opilostí nebo v důsledku užití omamných prostředků a podnikatel nebo organizace nemohli škodě zabránit, a tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.
Odpovědnost za škodu podle pracovněprávních přepisů v některých zvláštních případech
Žáci SOU odpovídají podnikateli nebo organizaci za škodu, kterou způsobili při teoretickém nebo praktickém vyučování za předpokladu, že byli řádně seznámení, poučení o činnosti, kterou mají vykonávat a odborně vedeni.
Za škodu vzniklou žákům odpovídá příslušná škola.
Za škodu, ke které došlo ve středisku praktického vyučování, které je právnickou osobou, nese odpovědnost příslušné středisko.
Otázky:
- Co rozumíme pojmem škoda?
- Jaký je rozdíl mezi škodou vědomou a nevědomou?
- Jak souhrnně nazýváme škody z nedbalosti, v opilosti, porušením povinností, neodbornou manipulací a úmyslně způsobené?
- Co je zpronevěření?
- Jak mohou vzniknout škody nezaviněné?
- Uveď příklad škody z nedbalosti.
- Jaké jsou povinnosti pracovníků při přecházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakých případech pracovník nemusí zakročit při předcházení škodám?
- Jaké jsou povinnosti podnikatelů a organizací při předcházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakém rozsahu se platí škoda při úmyslné škodě?
- Co je schodek?
- Charakterizuj dohodu o hmotné odpovědnosti.
- Jaké předměty mohou a jaké nemohou podléhat hmotné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jaké dva druhy hmotné odpovědnosti rozlišujeme?
- Charakterizuj společnou hmotnou odpovědnost.
- Kdy se může pracovník zprostit společné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník odstoupit od dohody o hmotné odpovědnosti.
- Kdy automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti?
- V jakém rozsahu musí nahradit škodu pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jak se určuje podíl náhrady škody u společné hmotné odpovědnosti?
- Stručně charakterizuj odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody.
- Stručně charakterizuj odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů.
- Z jaké ceny se vychází při určování výše náhrady škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů?
- Z jaké škody pracovníků odpovídá podnikatel nebo organizace?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi pracovním úrazem?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi nemocí z povolání?
- Kdy se může podnikatel nebo organizace zprostit odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání?
O D P O V Ě D N O S T Z A Š K O D Y
Při plnění pracovních úkolů může dojít ke škodám. Škodou rozumíme zmenšení majetku podnikatele nebo organizace.
Druhy škod:
Vzhledem k tomu, že zákoník práce stanoví jako základní způsob náhrady škody náhradu v penězích, jde o ____________________________.
Rozlišujeme:
- Škody zaviněné, které mohou vzniknout:
- z nedbalosti:
- nedbalost vědomá, která vzniká tak, že zaměstnanec jedná nedbale i když ví, že může způsobit škodu, ale spoléhá se, že ji nezpůsobí /bez zjevného důvodu/
- nedbalost _______, vzniká tak, že zaměstnanec neví, že může způsobit škodu, ale vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům to vědět má a může
- stupně nedbalosti se nerozlišují, na rozdíl od úmyslného jednání ale zaměstnanec při nedbalém jednání škodu způsobit ________ a ani s ní nesouhlasí
- např. zaměstnanec z nedbalosti způsobí požár nedopalkem cigarety
- v opilosti nebo po požití omamných látek: zaměstnanec vždy zaplatí v ___________
- porušením povinností nebo opomenutím:
- vznikají tehdy, jestliže pracovník protiprávně jednal nebo naopak nejednal, ačkoli z jeho povinností vyplývá, že jednat určitým způsobem měl
- jak měl zaměstnanec jednat, je uvedeno v jeho pracovních povinnostech, které vyplývají z jeho ___________________
- neodbornou činností: musí vždy pracovník nahradit
- úmyslně
- způsobuje ten, kdo chce škodlivé následky způsobit i ten, kdo ví, že je může způsobit, a pro případ, že je způsobí, je s nimi srozuměn
- v praxi se jedná o odcizení majetku zaměstnavatele nebo při zpronevěření takové věcí, tj. ____________________________
- Škody ____________, které mohou vzniknout:
- vlivem přirozených úbytků na zboží: závisí především na fyzikálně-chemickém složení zboží a jsou ovlivnitelné jen z části, např. vysychání, vypařování zboží
- vlivem nenadálé živelní pohromy
- vlivem krádeže.
Povinnosti pracovníků a podnikatelů při předcházení škodám a při zjištění nedostatků
Pracovníci:
- musí se chovat tak, aby nedocházelo ke škodě na zdraví nebo majetku
- musí _________ vedoucí pracovníky na hrozící škodu
- musí zakročit, aby došlo k odvrácení hrozící škody
Nemusí zakročit pouze v případě, že mu v tom brání důležitá okolnost nebo jestliže by se tím vystavil vážnému ohrožení sebe nebo spolupracovníků, popř. osoby sobě blízké.
Zjistí-li pracovník, že nemá vytvořeny pracovní podmínky, je povinen oznámit tuto skutečnost svému nadřízenému.
Podnikatelé nebo organizace:
- jsou povinni zajišťovat pracovníkům takové ______________, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly
- zjistí-li závady, jsou povinni učinit opatření k jejich odstranění
- musí kontrolovat, zda pracovníci plní své úkoly tak, aby nedocházelo ke škodám
/soustavná kontrola, zaměstnavatelé jsou oprávnění také provádět kontrolu věcí, popř. provádět prohlídky pracovníků/
Odpovědnost zaměstnanců za škody
Obecná odpovědnost:
Zásady obecné odpovědnosti stanoví, že pracovník odpovídá za škodu způsobenou zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zavinění může mít formu úmyslného jednání nebo jednání z nedbalosti. Mnohem častěji pracovníci odpovídají za škodu způsobenou z nedbalosti.
Odpovědnost pracovníka se však může poměrně omezit, jestliže škoda byla způsobena též porušením povinností ze strany organizace.
Při obecné odpovědnosti se hradí skutečná škoda, a to v penězích, jestliže pracovník neodčinil škodu uvedením v předešlý stav:
- při úmyslné škodě se platí škoda v ______________, navíc se může poškozený domáhat náhrady i jiné škody, pokud by její neuhrazení odporovalo pravidlům slušnosti a občanského soužití
- výše škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého pracovníka částku rovnající se čtyř a půlnásobku jeho ____________ měsíčního výdělku
- pokud škodu způsobil v opilosti, kterou si sám přivodil nebo po požití omamných prostředků, nahrazuje škodu v ________________.
Odpovědnost zaměstnanců za schodek na svěřených hodnotách – hmotná odpovědnost
Jedná se o zvláštní a zpřísněný druh odpovědnosti, při které se zavinění pracovníka předpokládá a nechce-li pracovník škodu nahradit, musí sám prokázat, že škodu nezavinil. Důkazní břemeno v tomto směru spočívá na _______________.
Pojmem _____ rozumíme rozdíl mezi skutečným stavem svěřených hodnot a údaji účetního stavu – tedy porovnání skutečného fyzického stavu zásob a stavu účetního, čímž zjistíme inventarizační rozdíl.
Jedním ze základních předpokladů odpovědnosti pracovníka za schodek na svěřených hodnotách je uzavření _______________________ – musí být písemná a je v ní nutný vlastnoruční podpis jak pracovník, tak podnikatele nebo vedoucího organizace.
Hmotné odpovědnosti mohou podléhat jen takové předměty, které je pracovník povinen vyúčtovat, např. ___________________________________________________________ _____________________________________.
Předmětem hmotné odpovědnosti nemohou být např. služební motorová vozidla – předměty dlouhodobé spotřeby.
Dohodu o hmotné odpovědnosti může uzavřít pracovník nejdříve v den, kdy dosáhne 18 let věku.
Rozlišujeme hmotnou odpovědnost:
- individuální
- kolektivní, neboli společnou.
Společnou hmotnou odpovědnost uzavírá současně více pracovníků, kteří pracují na pracovišti, všichni odpovídají ___________ a tato odpovědnost se týká všech hodnot, které převzali podle předávací inventarizace a podle dalších dokladů o převzetí.
Této společné odpovědnosti se může pracovník zprostit tehdy, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění – zodpovědnosti ho může zprostit důkaz, že nebyly vytvořeny potřebné pracovní podmínky na pracovišti jako např. nedostatečné obsazení prodejny, její nedostatečné technické vybavení, obsazení prodejny nekvalifikovanými silami apod.
Pracovník může odstoupit od uzavření dohody o hmotné odpovědnosti:
- jestliže je převáděn na jinou práci
- zařazován na jiné pracoviště
- pokud zaměstnavatele v době do jednoho měsíce od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v pracovních podmínkách, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami.
Při společné hmotné odpovědnosti může pracovník odstoupit od dohody také tehdy, jestliže je na pracoviště zařazen jiný pracovník nebo ustanoven jiný vedoucí, popřípadě jeho zástupce.
Odstoupení musí být oznámeno zaměstnavateli ___________.
Automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti dnem skončení pracovního poměru nebo dnem odstoupení od této dohody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je pracovník povinen vyúčtovat:
Pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti je povinen nahradit schodek v plné výši, pokud neprokáže, že schodek zcela nebo zčásti ____________.
Při společné hmotné odpovědnosti se určuje podíl náhrady jednotlivým pracovníkům podle poměru jejich dosažených hrubých výdělků, přičemž výdělek vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši.
Podíl stanovený u jednotlivých pracovníků nesmí, s výjimkou vedoucího nebo jeho zástupce, přesáhnout částku rovnající se jejich průměrnému měsíčnímu výdělku před vznikem škody. Neuhradí-li se takto určenými podíly celá škoda, jsou povinni uhradit zbytek vedoucí a jeho zástupci podle poměru svých dosažených hrubých výdělků.
Pokud se zjistí, že schodek nebo jeho část zavinil některý ze společně odpovědných pracovníků, pak hradí schodek tento pracovník podle míry svého zavinění. Zbývající část schodku hradí všichni společně odpovědní pracovníci podíly určenými podle zásady výše uvedené.
Odpovědnost za nesplnění povinností k odvrácení škody
Odpovědnost pracovníka za nesplnění povinností k odvrácení škody vzniká za podmínek, že pracovník vědomě ani neupozornil vedoucího pracovníka na hrozící škodu ani nezakročil proti hrozící škodě, ačkoli by tímto bylo zabráněno bezprostřednímu vzniku škody.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za nesplnění povinností k odvrácení škody:
Podnikatel nebo organizace může po pracovníkovi požadovat, aby přispěl k úhradě škody v rozsahu přiměřeném okolnostem případu, pokud tuto škodu nebude možno uhradit jinak. Při stanovení příspěvku k úhradě škody se bude přihlížet k tomu, co bránilo splnění povinnosti a jaký je společenský význam škody, jakož i k osobním a majetkovým poměrům pracovníka, který povinnost nesplnil.
Výše náhrady nesmí přesáhnout částku rovnající se _____________ pracovníkova průměrného měsíčního výdělku.
Odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů
Tento druh odpovědnosti přichází v úvahu, jestliže zaměstnavatel pracovníkovi svěřil předměty na písemné potvrzení. Jedná se především o různé nástroje, ochranné pracovní prostředky a jiné podobné předměty, v praxi jde např. o __________________________________________ _____________________.
Písemné potvrzení musí obsahovat přesné označení svěřeného předmětu, aby nemohlo dojít k jeho záměně s jiným předmětem a vlastnoruční podpis pracovníka, kterému byl předmět svěřen.
Pokud pracovník převzal sice předmět, ale nikoli na základě písemného potvrzení a dojde ke ztrátě, odpovídá za ztrátu podle zásad obecné odpovědnosti.
Náhrada škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů:
Při ztrátě svěřené věci musí pracovník, který převzal předmět na základě písemného potvrzení, nahradit vzniklou škodu.
Při určení škody na věci se vychází z ceny v době poškození /opotřebení/.
Předpokladem je, že musí jít o předmět, který pracovník sám a výlučně používá a má možnost kvalifikovaně zabezpečit jeho ochranu.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu
Obecná odpovědnost:
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu pracovníkovi, jestliže škoda vznikla pracovníkovi při plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti s ním porušením právní povinnosti nebo úmyslným jednáním proti pravidlům slušnosti a občanského soužití.
Odpovídají pracovníkovi za škodu též tehdy, jestliže ji způsobili porušením právních povinností jejich pracovníci v rámci plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, jednající jejich jménem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu na odložených věcech
Podnikatel nebo organizace odpovídají za škodu na věcech, které pracovník odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném, nebo na místě, kam se obvykle ukládají.
Pokud se jedná o odpovědnost za škodu na věcech, které se do zaměstnání běžně nenosí /větší částky peněz, klenoty apod./ a pokud je organizace nebo podnikatel nepřevzali do zvláštní úschovy, odpovídají do částky Kč ________.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace při odvrácení škody
Pracovník, který utrpěl škodu při odvrácení škody hrozící podnikateli nebo organizaci, má nárok na náhradu věcné škody i na náhradu účelně vynaložených nákladů, jestliže nebezpečí sám nevyvolal úmyslně a jestliže si počínal způsobem přiměřeným okolnostem.
Odpovědnost podnikatele nebo organizace za škodu způsobenou pracovním úrazem a nemocí z povolání
Za škodu vzniklou pracovním úrazem odpovídá zaměstnavatel, u kterého byl pracovník v době pracovního úrazu v pracovním poměru. Za škodu vzniklou nemocí z povolání odpovídá zaměstnavatel, pokud u něho pracovník pracoval __________ před zjištěním nemoci z povolání za podmínek, které umožnily vznik nemoci z povolání, kterou byl pracovník postižen.
Pracovník není povinen prokazovat zavinění podnikatele nebo organizace. Ti jsou povinni nahradit škodu, i když nedodrželi povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pokud se odpovědnosti nezprostí..
Odpovědnosti se zprostí, jestliže prokáží, že škoda byla způsobena tím, že postižený pracovník svým zaviněním porušil právní nebo ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoli byl s nimi řádně seznámen a jejich znalosti a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány, nebo jestliže si pracovník škodu přivodil svou opilostí nebo v důsledku užití omamných prostředků a podnikatel nebo organizace nemohli škodě zabránit, a tyto skutečnosti byly jedinou příčinou škody.
Odpovědnost za škodu podle pracovněprávních přepisů v některých zvláštních případech
Žáci SOU odpovídají podnikateli nebo organizaci za škodu, kterou způsobili při teoretickém nebo praktickém vyučování za předpokladu, že byli řádně seznámení, poučení o činnosti, kterou mají vykonávat a odborně vedeni.
Za škodu vzniklou žákům odpovídá příslušná škola.
Za škodu, ke které došlo ve středisku praktického vyučování, které je právnickou osobou, nese odpovědnost příslušné středisko.
Otázky:
- Co rozumíme pojmem škoda?
- Jaký je rozdíl mezi škodou vědomou a nevědomou?
- Jak souhrnně nazýváme škody z nedbalosti, v opilosti, porušením povinností, neodbornou manipulací a úmyslně způsobené?
- Co je zpronevěření?
- Jak mohou vzniknout škody nezaviněné?
- Uveď příklad škody z nedbalosti.
- Jaké jsou povinnosti pracovníků při přecházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakých případech pracovník nemusí zakročit při předcházení škodám?
- Jaké jsou povinnosti podnikatelů a organizací při předcházení škodám a při zjištění nedostatků?
- V jakém rozsahu se platí škoda při úmyslné škodě?
- Co je schodek?
- Charakterizuj dohodu o hmotné odpovědnosti.
- Jaké předměty mohou a jaké nemohou podléhat hmotné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník uzavřít dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jaké dva druhy hmotné odpovědnosti rozlišujeme?
- Charakterizuj společnou hmotnou odpovědnost.
- Kdy se může pracovník zprostit společné odpovědnosti?
- Kdy může pracovník odstoupit od dohody o hmotné odpovědnosti.
- Kdy automaticky zaniká dohoda o hmotné odpovědnosti?
- V jakém rozsahu musí nahradit škodu pracovník, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti?
- Jak se určuje podíl náhrady škody u společné hmotné odpovědnosti?
- Stručně charakterizuj odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody.
- Stručně charakterizuj odpovědnost za ztrátu svěřených předmětů.
- Z jaké ceny se vychází při určování výše náhrady škody vyplývající z odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů?
- Z jaké škody pracovníků odpovídá podnikatel nebo organizace?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi pracovním úrazem?
- Kdo odpovídá za škodu vzniklou pracovníkovi nemocí z povolání?
- Kdy se může podnikatel nebo organizace zprostit odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání?
Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, mazat a jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje naleznete ve videoukázce.
Základní tipy:
- Používejte často nové bloky.
- ENTER = nový odstavec.
- SHIFT+ENTER = nový řádek.
- Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
- Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
- NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.